Cevizli Kabak Ezmesi

MALZEMELER:
Kabak (2 adet),
Dereotu (yarım demet),
Ceviz içi (50 gram),
Mayonez (1 yemek kaşığı),
Yoğurt (1 yemek kaşığı),
Tuz (1 çay kaşığı),
Karabiber(1 çay kaşığı),
Pul biber (1 çay kaşığı),
Su (8 su bardağı)
Servisi için:
15-18 dilim kızarmış bayat ekmek

HAZIRLANIŞI
1 2 adet kabağın sapını ve alt ucunu kesip kabakları dört parçaya kesin, içlerindeki yumuşak olan çe­kirdekli kısımlarını keserek çıkarın. Kabakları büyük parçalar halinde doğrayın. Doğradığınız kabakları içine 4 bardak su koyup kaynattığınız tencerenin içe­risine ilave ederek 4 dakika süre ile haşlamaya bıra­kın. 2Kabaklar haşlanırken 50 gram ceviz içini çok kü­çük olacak biçimde doğrayın. Yarım demet dere-otunu çok ince doğrayın. Doğradığınız ceviz içlerini cam bir kaba aktarın. Haşlanan kabakları bir kevgirle içinde 4 bardak soğuk su bulunan oval bir cam kaba çıkarın.
3 Yeşil halini koruması için soğuk suya koyduğunuz kabakları rondodan geçirerek doğradığını ceviz içlerinin üzerine ilave edin ve karıştırın. Üzerine birer çay kaşığı pul biber, tuz ve karabiber serperek birkaç kez karıştırın. Üzerine 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 yemek kaşığı yoğurt ilave ederek yanı dakika daha karıştırın. Hazırladığınız cevizli kabak ezmesini kızarmış ekmeklerle beraber servis edebilirsiniz.
ezme

Etiketler:

Yorum Yaz

Cevizli Kabak Ezmesi, tarifi, yapımı, yapılışı, malzemeleri, hazırlanışı Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri