Diplomat Çorbası

Malzemeler
1 Tane tavuk
3 Çorba k. doluşu un
8 Bardak tavuk suyu
3 Yumurta
2 Tane orta boy hıyar turşusu
1 Bardak hıyar turşusu suyu
2 Tane sarı patates
2 Orta baş soğan
2,5 Yumurta kadar yağ
1 Küçük baş havuç
1 Orta baş kereviz
Tuz

Hazırlanması
1) Tavuğu temizleyip söğüş olarak pişiriniz. Diğer yanda ayıklayıp yıkadığınız havucu boylamasına ikiye ayırarak, bıçak sırtı kalınlıkta yarım dairelere; kerevizi 4 e bölerek üçgen şeklinde, soğanı da ufak parçalara doğrayınız. Bunları bir kapta yağın bir kısmı ile hafif ateşte çevirerek biraz öldürünüz. Sonra 4-5 bardak sıcak su ilâve ediniz. Sebzeler piştiği zaman kuşbaşı doğranmış patatesleri ve yarım daire şeklinde doğranmış turşuyu katınız. Kararlama 1 bardak su kalıncaya kadar pişirip, bir yana bırakınız.

2) Unu yağla bir tencerede hafif ateşe koyunuz. Karıştırırken beyaz bir renk alınca (pembeleşmemeli), içine 7-8 bardak tavuk suyunu birden dökünüz. Dibinin tutmaması için kaynayıncaya kadar karıştırınız. Sonra içine kuşbaşı doğranmış tavuğun yarısını, suyu ile birlikte sebzeleri katıp, tuz atınız. Karıştırmadan birkaç dakika da bunlarla kaynatınız.

3) Terbiyesi : Sofraya alırken, yumurtaları bir kapta telle iyice çarpıp, turşu suyunu katınız. Sonra kaynamakta olan çorbayı ateşten alıp, içine terbiyesini ilâve ederken, bir yandan da yavaşça karıştırıp kâseye boşaltınız.
NGT : Kalan tavuk etinden çerkez tavuğu, köftesi veya Amerikan usulü salatasını hazırlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

Diplomat Çorbası tarifi oktay usta kolay pratik resimli Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri