LOR TATLISI

50 gr. lor peyniri 50 gr. pudra şekeri 125 gr. tereyağı
3 adet yumurta 200 gr. un
100 gr. nişasta
2 kahve kaşığı dolusu karbonat

Fırın harareti :
200 derece,
pişiş müddeti 15 dakika

Şurubu : 1 kg. şeker 1.1/2 kg. su 1 limonun suyu, hep beraber 2 dakika kaynamış.
Dibi hafifçe yağlanmış 50 çm kutrunda bir tepsi 15 kişi

Lûr peynirini bir elekten veya kalburdan geçiri­niz. Bir mermerin veya bir tepsinin içinde pudra şekeri-ile tereyağını iyice karıştırıp peyniri ilâve (jdiniz. 2 dakika kadar karıştırdıktan sonra yu­murtaları teker teker kırıp yedirerek nişasta, un ve karbonatı ilâve ediniz. Fazla karıştırmadan yediriniz. Sonra hamuru bir yere toplayıp elinize 2 tatlı kaşığı alıntz.
Kaşığın birisi İle bir kaşık hamur alıp, diğer ka-ştkla kaşığın içindeki hamuru sıyırarak atınız, hamur yumurta şeklinde olmalıdır .ve tepsiye kenardan başlıyarak diziniz. Hepsini üçer san­tim ara ile dizip pişirdikten sonra hemen kaynar ofarak şurubunu dökünüz.
Gayet ağır ateşte gayet hafif kaynatarak bir iki defada alt üst ederek şurubun 3/4’ünü çektirip ateşten alınız. Soğuyunca servis ediniz.

merde veya tepside pudra şekerini, tereyağını ve karbonatı iyice karıştırınız. Peyniri ilâve ede­rek 2 dakika daha karıştırınız. Yumurtaları kırıp yediriniz. Sonra un ve nişastayı ilâve ediniz, fazla yoğurmadan yedirip ellerinizi sıyırınız.
Hamuru bir yere topladıktan sonra 3 cm ara ile tepsiye bir kaşığın ucu ile ceviz büyüklüğünde veya bir sıkma torbası ile baş parmak kalınlı­ğında ve baş parmak kadar düz şekilde sıkıp pişiriniz. Fırından çıktıktan sonra üzerine mü­savi şekilde bir bardak kaynar suyu bir fırça ile serpip hemen bir kapak kapatarak 3 dakika dinlendirip kaynar şurubunu dökünüz. Hafif ateşte ağır ağır kaynatarak zamanla iki defa alt üst çevirip tepsideki şurubundan kaşık kaşık alıp üzerlerine dökerek şurubunu çektirip ateş­ten alınız ve soğuyunca servis ediniz.

Etiketler:

Yorum Yaz

LOR TATLISI Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri