Makarna Pişirirken Bunlara Dikkat Edin

Eğer makarnayı fazla haşlamazsanız, çok hamurlaşmaz ve midenize oturmaz. Makarnayı haşlarken içine bir parça zeytinyağı ilave etmek yapışmasına engel olur. Sudan çıkartmadan önce ya da başlangıçta bir tatlı kaşığına yakın da tuz atarsanız tadı ve kıvamı daha iyi olur. Makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyla yıkamak yanlış bir uygulama. Makarna sonuçta irmik yani buğdaydan yapılan bir yiyecek ve içerisinde değerli B vitaminleri var. B vitamini suda erir. Siz makarnayı ne kadar çok suda, ne kadar uzun süre kaynatırsanız ve ne kadar çok yıkarsanız bu vitaminler de o kadar çok kaybolur.
makarna
En uygunu diri bir şekilde haşlanmış makarnayı hemen süzgece dökmek ve orada 2 dakika kendiliğinden iyice süzülmesine izin vermektir. Ardından pişireceğiniz tencereye alıp çok az miktarda sızma zeytinyağı ve tahta kaşıkla birkaç kere döndürüp taze sebzelerin yanına servis yapmaktır.

Şişmanlatmıyor!

Kepekli makarna normal makarnaya göre fazla lif içerdiğinden biraz gaz yapabilir. Bu nedenle sebzelerin üzerine kimyon ve zencefil serpmek akıllıca olur. Bu yemeğin üzerine de 15-20 dakika sonra 1 fincan hazmettirici rezeneli, anasonlu, yeşil çaylı bitki çayları içmek yararlı olabilir. Aslında makarna sanıldığı kadar korkulacak ve şişmanlatan bir yemek değil Aksine gayet besleyici bir gıdadır. Makarnada şişmanlatan; içine konulan yağ, ağır soslar, kıymalar, yağlı peynirler gibi ek katkılardır. Az sıvı yağ ile yapılan, yağsız peynir, mantı ızgara sebze gibi katkılarla beraber yenen makarnadan aşırıya kaçmıyorsanız fazla korkmayın. Makarna diyetierdeki vazgeçilmezlerdendir.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Makarna Pişirirken Bunlara Dikkat Edin Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri