Marmelatlı Rulo Pasta Tarifi

Kişi Sayısı: 6 kişilik
Hazırlama süresi: 15 dakika
Pişirme ısı ve süresi: 8 dakika fırında (önceden 170 derecede ısıtılmış, pandispanyanın pişme süresi)

MALZEMELERİ:

Pandispanya için: Yumurta (5 adet, beyazı ve sarısı),
toz şeker (2 çorba kaşığı),
Pudra Şekeri (1,5 bardak),

İçi için:
Reçel (1 bardak)
Süslemek için:
Pudra Şekeri (3 çorba kaşığı) Un (1 bardak)

HAZIRLANIŞI

1. Oval bir kaba daha önceden hazırlamış olduğunuz 5 adet yumurtanın beyazını koyun, içerisine 2 çorba kaşığı toz şe­ker ilave edin. Yumurta beyazları kar haline gelene kadar yani yaklaşık 10. dakika mikserle çırpın. Ayrı bir oval kaba 1 bardak un koyun. İçerisine 1, 5 bardak pudra şekeri ilave edip ikisini karıştırın. Bu unlu karışımı daha önceden çırpmış olduğunuz kar haline gelen yumurta beyazlarının içerisine birkaç hamlede yavaşça dökün ve karıştırın. Üzerine hazırlamış olduğunuz 5 adet yumurta sarısını dökün ve karıştırın.

2. Önceden yapışmaz kağıt sermiş olduğunuz ince fırın tepsisine hazırladığınız harcı dökün ve spatula yardımıy­la hamuru fırın tepsisine yayın. Tepsiyi önceden 170 dere­cede ısıtılmış fırına verin. 7-8 dakika pişirin. Bu sürenin spatula yardımıyla pandispanyayı kağıdıyla beraber tepsi­den çıkarıp tezgâhın üzerine alın. Soğuması için bir süre bekleyin ve üzerine 2 çorba kaşığı pudra şekerini bir süz­geç yardımıyla serpin. Önceden sermiş olduğunuz pişirme kâğıdının üzerine ters çevirerek koyun. Pandispanyanın üst kısmında kalan yapışmaz kağıdı çıkarın. Pandispanyanın kenarlarındaki düzgün olmayan yerleri kesip, tüm kenarla­rını düzgünleştirin.

3. 1 bardak reçeli pandispanyanın üzerine döküp bir spatula yardımıyla her tarafına yayın. Pandispanyanın altındaki kâ­ğıdın ve elinizin yardımıyla pandispanyanın kısa kenarından başlayarak dikkatlice rulo haline getirin ve pişirme kağıdına yuvarlayarak sarın ve buzdolabına kaldırın. Soğutup dinlendir­diğiniz rulo pastayı dolaptan alıp, sardığınız pişirme kâğıdını çıkarın. Pastanın üzerine 1 çorba kaşığı pudra şekerini süz­geçten geçirerek dökün. Pastayı çaprazlamasına keserek di­limleyin ve servise hazır hale getirin.
marmelatli-rulo-pasta-tarifi

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ismail dedi ki:

    çok güzel bir pasta olmuş ayrıca süslemesi çok güzel olmuş

Yorum Yaz

Marmelatlı Rulo Pasta Tarifi, yapımı, yapılışı, malzemeleri, nasıl yapılır Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri