Muzlu Kıtırlı Muhallebi

Kişi Sayısı : 8 Kişilik

Pişirme Süresi : Orta Ateşte 12 dk,Buzdolabında Soğuyana Kadar

Malzemeler:
3 yemek kaşığı tereyağı,
4 yemek kaşığı un
1 su bardağı şeker,
3 yemek kaşığı margarin / sonradan 1 litre (5 su bardağı süt), muhallebiye karıştırmak için,
4 adet muz
2 paket burçak bisküvi
1 paket vanilya
2 adet yumurta sarısı
1 litre ( 5 su bardağı süt )

Yapılışı:

3 yemek kaşığı tereyağını orta boy bir tencerenin içerisine atıp eritiniz.Eriyen tereyağının içerisine 4 yemek kaşığı un ilave edip köpürüp beyazlaşıncaya kadar karıştırarak kavurunuz.Un kavrulduktan sonra 1 su bardağı şekeri koyup karıştırın ve ardından 1 litre sütü ekleyiniz karıştırın. Daha sonra 1 paket vanilyayı da ekleyip kaynamaya bırakın.

2 adet muzu soyup blendırda püre haline getiriniz. Püre haline getirdiğiniz muzu ocakta pişmekte olan muhallebinin içerisine ilave ediniz ve çırpma teli yardımıyla sık sık karıştırarak pişmeye bırakın.

Burçak bisküvinin bir paketini blendırdan geçirip püre haline getiriniz ve oval bir kaba alın. Diğer 2 adet muzu soyup, ince ince dilimleyiniz.
Muhallebinin kaynamasına yakın içerisine 2 adet yumurta sarısı ekleyip iyice karıştırın. Kaynayan muhallebiyi derin bir borcamın içerisine aktarın biraz ılıdıktan sonra 3 yemek kaşığı margarini yavaş yavaş karıştırarak yediriniz.

Diğer bir borcamın içerisine blendırdan geçirilmiş bisküviden bir miktar koyunuz üzerine muhallebiden bir miktar koyunuz, sonra biraz muz dilimi ve kırılmamış burçak bisküvi koyunuz bu işlemi malzemeler bitene kadar tekrarlayın son olarak üzerine kırılmış bisküvileri ve birkaç adet normal bisküvi dizip, muz parçaları serpiştiriniz ve buzdolabında soğumaya bırakın.

Etiketler:

Yorum Yaz

Muzlu Kıtırlı Muhallebi tarifi nasıl yapılır yapılışı Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri