Sebzeli Makarna

MALZEMELER
Boncuk makarna (2 bardak),
Zeytinyağı (6 çorba kaşığı),
Havuç (1 adet), Kabak (1 adet),
Kırmızı biber (1 adet, salçalık),
Tuz (1 kahve kaşığı),
Karabiber (yarım çay kaşığı)
Suyu için: Su (10 bardak),
Tuz (1çorba kaşığı),
Zeytinyağı (2 çorba kaşığı)
Süslemek için: Dereotu (6 dal)

HAZIRLANIŞI
1 Bir tencerede önceden kaynattığınız 10 bardak su­yun içerisine 1 çorba kaşığı tuz ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı koyun. Üzerine 2 bardak boncuk makar­nayı ilave edin. Tencerenin kapağını kapamadan tüm süre boyunca bir kez karıştırmak suretiyle yaklaşık 10 dakika haşlamaya bırakın.
2 Makarnalar haşlanırken ayrı bir yere 1 adet ka­bak alın. Başını kestikten sonra uzunlamasına dörde bölün. Oluşan parçaların içerisindeki yumu­şak kısımları bir bıçakla alın. 1 adet kırmızı biberin sapını kesip uzunlamasına ikiye kesin. Çekirdeklerini bıçakla keserek çıkarın. İkiye böldüğünüz biberleri yarımşar santimetrelik uzun şeritler halinde dilimle­yin. Kestiğiniz tüm dilimleri yan yana koyup yarım­şar santimetrelik parçalar halinde doğrayın. Dörde böldüğünüz kabakları da önce uzunlamasına kesip sonra küp küp doğrayın. 1 adet havucu yarımşar santimetrelik uzun şeritler elde edecek biçimde sip, aynı şekilde küp küp doğrayın.
3 Ocağa koyduğunuz bir tavanın içerisine 6 çc kaşığı zeytinyağı koyun. Yağ ısındıktan so üzerlerine önceden doğradığınız biberleri koyup rım dakika boyunca karıştırarak kavurun. Uzeı doğradığınız havuçları ilave edin. Yarım dakika s ra tencereye doğradığınız kabaklan ekleyin. Yakl; 2 dakika sonra kavurduğunuz sebzelerin üzerin kahve kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabi dökün. 2-3 dakika karıştırarak kavurun.
4 Haşlanan makarnaları kevgirle süzerek ka\ duğunuz sebzelerin üzerine koyun ve 1-2 dal boyunca karıştırarak pişirin. Bu sürenin sonu makarnaları ocaktan alıp, bir servis tabağına ko} Dereotuyla süsleyin ve servise hazır hale getirin.

Hazırlama süresi: 7-8 dakika Pişirme ısı ve süresi: 10 dakika ocakta
4-5 kişilik
sebzeli

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Sebzeli Makarna, yapımı, yapılışı Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri