TAS KEBABI TARİFİ

Malzeme :

600 gram kuşbaşı kuzu eti .
1 baş orta boy soğan
3 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı salça
2 adet büyük boy patates
1 adet orta boy domates
1 tatlı kaşığı tuz
4 adet sivribiber
3 bardak su

Yapılışı:

Patatesler yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Serçe parmağı şeklinde kesilir. Bir tencereye 3 kaşık margarin yağı korur. Yağ çıtırdamaya başlayınca patatesler içine atılır. Kıtır olduktan sonra bir delikli kepçe ile çıkarılır.
Tenceredeki kızgın yağın içine etler atılır. Bir kaşıkla bir iki taşım karıştırılıp renkleri dönünce yine bir delikli kepçe ile yağdan alınır. Soğanların kabukları soyulur. Bı­çakla mercimek büyüklüğünde parçalara ayrılır.
Tencerenin içinde kalanı kızgın yağa soğanlar atılır. Bir tahta kaşıkla çevrilerek renkleri pembeleşene kadar bırakılır. Daha sonra soğanların üzerine bir kaşık un ser piştirilip bir iki defa daha karıştırılır. Üzerine salça ilâve edilir.
Salça da kaşıkla bir taşım karıştırıldıktan sonra ten­cereye önceden hafif kavurduğumuz etler atılır, tuz ve 3 su bardağı dolusu su İlâve edildikten sonra tencerenin kapağı kapatılır. Ağır ateşte 45 dakika pişirilmeye terkedilir.
Pişen etler, delikli bir kepçe İle servis tabağına alı­nır. Bir tarafına kızartılan patatesler konur. Yıkanmış do­mates dört parçaya bölünür. Sivri biberler de yıkandıktan sonra sapları kesilir. Domateslerle birlikte tabağın diğer yanına konur.
Tencerenin İçinde kalan salçalı koyu su bir tel süz­geçten geçirilip tas kebabı etlerinin üzerinde gezdirilir. Hazır olan yemek sıcak olarak servis yapılır.

Not : Doyurucu ve leziz bir yemek olan tas kebabını, acılı yemek İsteyenler, yapılırken su ilâve edil­meden önce salça İle beraber bir kaşık ucu ile toz kırmızı biber atabilirler.

Etiketler: ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. çiğdem köse dedi ki:

    taskebabı bir tas icerisine koyulup tencereye ters cevirilerek koyulup sosu malzemeeri etrafına koyulara< pişirilir tencere içindeki tas pişirilmeden acılmaz bu tarifin tas kebabıyla alakası bile yok kusura bakmayın lütfen ama

Yorum Yaz

TAS KEBABI TARİFİ Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri