USKUMRU ÇORBASI

Malzeme:
1 kilo uskumru, bir baş soğan, 6 tane patates, 500 gram domates, 4 dilim kuru ekmek içi, 3 sap pırasanın beyazı, bir tatlı kaşığı toz safran, 6 diş sarmısak, bir çay bardağı üzüm sirkesi, iki çorba kaşığı zeytinyağı.
Meyane için malzeme: Bir su bardağı zeytinyağı, 2 diş sarmısak, bir tane haşlanmış patates, bir yumurta şansı, iki çorba kaşığı balık haşlama suyu, kafi miktarda tuz, defne yaprağı ve biber.

Hazırlanışı: Malzeme işleme tabi tutulur. Soğan rende­lenir, sarımsak dövülür, domates ufak ufak doğranır, pırası-nın beyaz tarafı ince ince kıyılır ve uskumru yıkanıp, kafası koparılarak parçalara bölünür. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, tencere içerisinde zeytinyağında soğan, domates ve sarmısak kavrulur, ardından pırasa da.içine konulur. Bunun içerisine, bir buçuk litre su, sirke, tuz, safran defne yaprağı ve karabiber ilave edilerek yirmibeş dakika pişirilir. Sonra ateş kısılarak uskumrular da içine konur. 10 dakika fıkırda­tılır. Meyane hazırlanması: Sarmısak dövülerek, biber ve haşlamış patates ilave edilip ezilir, içerisine yumurta sarısı katılarak, azar azar zeytinyağı dökülüp karıştırılır. Nihayet, iki çorba kaşığı balık haşlama suyu konup, bütünleştirilir.
Servis: Yağda kızarmış küçük ekmek, meyane ve haş­lanmış patates ile beraber sıcak sıcak servis yapılır.

Etiketler:

Yorum Yaz

USKUMRU ÇORBASI Resimli Oktay Usta kolay pratik yemek tarifleri